Kom i gang!!

Her er en serie artikler som kanskje kan være bra å lese for deg som ikke kan så mye om musikkinnspilling enda. Du finner informasjon om ting å tenke på vedr. valg av datamaskin, lydkort, valg av mikrofoner, monitorer/hodetelefoner, MIDI keyboards, musikkprogrammer osv.

For å spille inn f.eks sang eller akustisk gitar trenger du en mikrofon. Det finnes selvfølgelig en utrolig mengde mikrofoner å velge mellom. Det finnes flere ulike slags mikrofoner og hver av disse har ulike egenskaper som gjør dem mer eller mindre egnet i ulike situasjoner.  Grovt sett kan man skille mellom dynamiske mikrofoner og kondensator mikrofoner.

Musikkprogrammer finnes i mange ulike varianter. Det er ikke lett å kategorisere dem heller, fordi utviklingen går fort. Et program som i dag mangler visse muligheter, kan ha fått det i neste versjon. Vi kan likevel sette et skille mellom innspillingsprogrammer og redigeringsprogrammer. Jeg har forsøkt å angi hvilket operativsystem (Win/Mac/Linux) programmet fungerer i slik at det skal være enklere for deg å finne det som er interessant for deg. 

En plugin er et lite program man starter fra sitt musikkprogram (f.eks Cubase, Logic, ProTools, Reason, FL Studio eller Sonar), og som gir musikkprogrammet tilleggsfunksjonalitet. Man kan legge til softwaresynther, effekter, trommemaskiner og samplere. De fleste innspillingsprogrammer leveres med et utvalg plugins av god kvalitet, men det finnes også mange andre produsenter som har spesialisert seg på dette.

Lydkortet er bindeleddet mellom datamaskinen og lydkildene du vil spille inn. Lydkortet avgjør hvor mange kanaler du kan spille inn samtidig. Selve innspillingsprogrammet kan vanligvis håndtere mange spor (ofte er det ingen begrensning), men antall fysiske innganger på lydkortet begrenser hvor mange spor du kan spille inn på en gang.

Hvis du har planer om å bruke softwaresynther o.l. bør du ta med innkjøp av et MIDI klaviatur i innkjøpsbudsjettet. Det vil gjøre jobben mye lettere.

Hvis du vil ha et studio for musikkinnspilling har du i utgangspunktet flere alternativer. Det finnes f.eks. egne flerspors opptakere, som man ikke trenger å koble til en datamaskin. Imidlertid har den type løsninger for store begrensninger etter vårt syn.

Det er kanskje på sin plass å forsøke seg på en forklaring på hva som menes med "monitorer" i denne sammenheng først: Monitorer er høyttalere som man lytter til mens man spiller inn og mixer musikk. Vanlige HiFi høyttalere er som regel ikke "ærlige" nok. Monitorene skal gjengi hvordan det innspilte materialet låter - så presist som mulig - på godt og vondt :-) 

­